Zasady gry w squasha

Squash polega na odbijaniu piłki o ścianę w wyznaczonym polu ograniczonym liniami. Linia nie liczy się do pola i traktowana jest jak out. Gra rozpoczyna się serwisem, a pierwszego serwującego losuje się przez obrót rakiety. Następnie, serwujący rozpoczyna grę aż do momentu, w którym przegra wymianę. Na początku drugiego i każdego następnego seta, jako pierwszy serwuje zwycięzca poprzedniej części gry. Serwis można uznać za prawidłowy, jeżeli:

 • w momencie uderzenia piłki serwujący dotyka częścią jednej stopy podłogi wewnątrz pola serwisowego, nie dotykając żadną jej częścią linii tego pola (część tej stopy może wystawać za tę linię, jeżeli jej nie dotyka),
 • serwujący uderza piłkę bezpośrednio na ścianę przednią pomiędzy linię serwisu (środkowa linia na ścianie przedniej) i linię autu (linia górna),
 • z wyjątkiem sytuacji, w której odbierający uderza piłkę z woleja, pierwsze odbicie piłki na podłodze musi mieć miejsce w ćwiartce kortu przeciwległej polu serwującego. Piłka nie może dotknąć ani linii krótkiej, ani linii połowy kortu.

Po prawidłowym serwisie, zawodnicy na zmianę uderzają piłkę do chwili, w której jednemu z nich nie udało się wykonać poprawnego uderzenia, co oznacza:

 • przed drugim odbiciem piłki od podłogi (zawodnik może uderzyć piłkę z woleja lub po jednym jej odbiciu od podłogi),
 • nad blachą (uderzenie w blachę lub linię nad nią jest błędem); bezpośrednio lub po odbiciu od ścian(y) bocznych i/lub ściany tylnej, bez wcześniejszego dotykania podłogi lub jakiejkolwiek części ciała czy stroju uderzającego, a także jakiejkolwiek części ciała, stroju czy rakiety przeciwnika,
 • poniżej linii autu – jeżeli piłka dotknie górnej linii kortu, jest piłką nieprawidłową.

Według obowiązujących zasad gra w każdym secie toczy się do 11 punktów (wcześniej do 9 lub 15). Punkty zdobywa się w każdej wymianie (system PARS – skrót od point-a-rally scoring). Przy stanie 10:10 aby wygrać set, jeden z zawodników musi zdobyć dwupunktową przewagę (np. 15:13). Wcześniejszy, brytyjski system punktowania zakładał, że punkty są zdobywane tylko przez serwującego. Gdy odbierający wygrywał wymianę, zdobywał jedynie prawo do serwisu. Gra w tym systemie toczyła się aż do zdobycia przez jednego z zawodników 9 punktów.

Aby grać w squasha nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu ani wyjątkowego przygotowania. W większości przypadków wystarczą sportowe ubranie i buty. Jednak aby pierwsza wizyta w klubie była dla nas przyjemną przygodą należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy oraz poświęcić chwilę na przygotowanie.  Do niezbędnych rzeczy należą:

 1. Buty – do squasha potrzebujesz dobrych butów. Na początku wystarczą zwykłe sportowe buty jednak upewnij się, że mają jasną niebrudzącą podeszwę. W innym wypadku możesz nawet nie wejść na kort.
 2. Okulary ochronne – grając bez okularów ochronnych narażasz się na poważną kontuzję.
 3. Rakieta – większość klubów umożliwia wypożyczenie rakiety, co oczywiście na dłuższą metę nie jest rozwiązaniem ekonomicznym jednak pozwala upewnić się który model będzie dla nas odpowiedni.
 4. Piłka – piłki są dostępne w klubach. Warto jednak pomyśleć o swojej piłce wtedy masz pewność, że jest dobrej jakości a jej typ jest odpowiedni do Twojego poziomu.
 5. Torba – wystarczy dowolna sportowa torba lub plecak. Pomyśl o specjalnej torbie na rakiety jeśli planujesz częstsze wizyty w klubie.
 6. Ubranie – do gry wystarczy dowolne wygodne sportowe ubranie.

Kilka praktycznych uwag dla początkujących:

 • poczytaj o zasadach gry przed pierwszą wizytą w klubie
 • na pierwszą grę spróbuj umówić się z bardziej doświadczonym graczem lub trenerem. (trenera znajdziesz w naszej Szkole)
 • nie wnoś na kort niepotrzebnych gadżetów. Nie kładź komórek, portfela, toreb w rogach kortu – pozostaw wszystkie rzeczy w szatni lub w torbie na zewnątrz
 • przyjdź do klubu z wyprzedzeniem
 • weź ze sobą wodę lub napój izotoniczny
 • pomyśl o stałej rezerwacji kortu. Regularny trening to gwarancja postępów.